Araklı\'da Şadırvan Yapmak İçin Bile Boş Alan Bulamıyorlar

KÖYLER 28 Kasım 2016 18:00

A

Yeşilin ve mavinin en bol olduğu bölgelerden Trabzon doğal güzellikleriyle insanı büyüler. Trabzon’un Araklı İlçesine gittiğinizde ilk durağınız, tertemiz havası, berrak suyu ve etkileyici manzarasıyla dillere destan olan Karadere Vadisi olmalı. Araklı’dan Karadere Vadisini takip ederek giderseniz 10 kilometre sonra Değirmencik Mahallesi’ne ulaşırsınız. Mahalle ilçeye yaklaşık arabayla 15-20 dakika uzaklıkta. 

 

Mart 2014’te Trabzon'un büyükşehir olmasıyla birlikte mahalle statüsüne geçen Araklı, Değirmencik köyü, beş mahalleden meydana gelmişti. Bu mahallelerin en büyüğü olan Orta Mahalle o dönem köyün merkeziydi. Köyün okulu ve sağlık ocağı buradaydı. 

 

Araklı, Değirmencik, Orta Mahalle Camii 1960li yıllarda tamamen insan gücüyle kesme taştan yapılan mükemmel bir eserdir. Araklı’daki camiler arasında belki de en önemlilerinden ilk sırada olanıdır.

 

1965 yılında köyün hizmetine giren bu güzel cami, dar bir alana hapsedilmiştir. Çünkü cami etrafındaki vakıf arazisi sayılabilecek boş alanlar belki de 1960 öncesinde tutanın elinde kalmıştır.  Camiye çevre düzenlemesi yapılabilecek neredeyse hiç boş alan bırakılmamıştır. Bugünlerde caminin etrafına ne mezarlık, şadırvan nede cenaze namazı kılınacak alan yapılamadığı gibi musalla taşının konulacağı yer bile yoktur.

 

Değirmencik Orta Mahalle sakinleri Araklı Müftülüğü, Araklı Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden ilçenin bu güzel eserine gereğince ilgi göstermelerini istiyorlar. Özellikle yaz aylarında, bayramlarda ve cenazelerde bu güzel esere yakışmayan görüntü veren sıkışıklığın giderilmesi için cami etrafındaki arazilerin kamulaştırılmasını talep ediyorlar.

 

Vatandaşlar “biz ilgili kurumların bize çıkar yol göstermelerini istiyoruz. Değirmencik Orta Mahalle halkı olarak elimizden geldiği kadar, yapılacak kamulaştırmada devletimize katkı sağlamaya razıyız. Yeter ki bir mezarlığımız, camimizin abdest almak için bir şadırvanı veya cenaze namazı kıldırmak için boş bir alanı olsun” diyorlar.

 

Seyfullah Aksoy/ Araklı Haber/28.11.2016

 

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.