Araklı Çankaya\'da Yangın Tatbikatı Yapıldı(Video)

KÖYLER 26 Mart 2017 18:00

A

Araklı Çankaya Yatılı Bölge Ortaokulu yangın söndürme tatbikatı düzenledi tüm öğrenci ve personelin katılımıyla başarılı bir şekilde tatbikat gerçekleşti.
 

Peki Yangın Tatbikatı ne zaman yapılır ve eğitimi nedir? 

Yangın Tatbikatı

Yangın tatbikatı'nın Amacı: Mevcut Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik kapsamında Kurum ve Kuruluşlarda görev yapan tüm personelin; Her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde muhtemel çıkabilecek yangın olaylarının önlenmesi için gerekli koruyucu önlemleri almak, yangın esnasında söndürme ve kurtarma tekniklerini uygulamak, mevcut Personele yangın güvenliği konusunda bilgilendirmek, bilgilerini beceriye dönüştürmek, yangın anında kullanılacak koruyucu teçhizat ile söndürme malzeme ve cihazlarını tanıtmak, olası yangında yangın söndürme tekniklerini ve bina – tesis tahliye işlemlerini öğretmektir.

 

Yangın Tatbikatı ,Yangın Eğitimi Zorunlu Mu?

Yangın söndürme eğitimi, her şirketin yangın önleme tedbirlerinin alınmasından sorumlu çalışanları için geliştirilmiştir; bu, sanayi, küçük bir işletme, otelcilik sektörü ya da bir ofis için geçerli olabilir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kurum ya da kuruluşlarda işyerinin ölçeğine bakmaksızın, yangın önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele konularında uygun donanıma sahip ve bu konuda eğitimli yeterli sayıda kişinin görevlendirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Kanun yönetici ya da işverenin yangın ihtimaline karşı araç ve gereçleri sağlayarak, eğitim ve tatbikatları yaptırmasını ve yangın ihtimaline karşı eğitilmiş kişi/kişilerin kurum ya da kuruluşlarda her zaman hazır bulunmalarını şart koşmuştur.

 

 

Teorik Yangın Eğitimi Nedir?

Mevcut personele yangın kültürünü, yangın çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması ve olası yangın durumlarda yapılması gerekenler ve tahliye konusunda yardımcı olmak ve bu konuda mevcut personeli teorik olarak bilgilendirmek üzere düzenlenen eğitimlerdir.

Teorik Yangın Eğitimi Konusu

- Yangın ve Yanma Kimyası

- Tehlikeli Maddeler

- Ev ve İşyerlerinde Yangın Risklerini Azaltma

- Yangın Söndürme Kaynakları

- Yangın Söndürme Güvenliği

 

Uygulamalı Yangın Eğitimi Nedir?

Yangın tatbikatı eğitimi ile Mevcut personele yangın kültürünü,yangın çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması ve olası yangın durumlarda yapılması gerekenler ve tahliye konusunda yardımcı olmaktır. Ayrıca olası bir yangın durumunda bina içerisindeki mevcut ekipmanla yangına en uygun şekilde müdahale etmek konusunda gerek teorik gerekse uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Uygulamalı Yangın Eğitimi Konusu

- Yangın ve Yanma Kimyası

- Tehlikeli Maddeler

- Yangının ilerlemesi ve büyüme safhası

- Yangın Riskleri ve Önlemler

- Yangın ve insan Sağlığı

- Yangın Söndürme Kaynakları

- Yangın Söndürme Güvenliği

- Temel tahliye Eğitimi

- Ekip Liderleri ve Görevleri

- Bina Analizi ve Tehlikeler

- Uygulama (Yangın Söndürme / Yangın Tatbikatı/ Mevcut Ekipmanın Kullanılması)

 

Yangın Tatbikatı Eğitim FilmiAraklı Arı Haber/Ramazan Uzun

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.