Ana Sayfa» GÜNDEM

Araklı'nın İmtihanı

Eklenme: 04 Temmuz 2017 22:06
»
Okunma : 5484
»
Yorum : 0
0 0 0
Yazdır

Araklılı Gazeteci Hüseyin Terzi'den önemli açıklamalar geldi. Terzi açıklamasında şunları söyledi.

 

Bilindiği üzere Trabzon’un en büyük ikinci ilçesi olan Araklı’da enerji üreteceği söylenen katı atık çöp depolama tesisi yapılmak isteniyor. Taşönü Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin ait olan alanda yapılması planlanan çöp tesisini Araklı halkı istemiyor. Araklı halkının yıllardan beri çöp tesisi ile imtihanı hiç bitmedi. Çöp tesisi bir aralar turizm potansiyeli yüksek olan ve şimdilerde Dubaili yatırımcıların turizm tesisleri yapmayı planladıkları Turup mevkiinde yapılması planlanıyordu. Neyse ki Araklıların buna tepki koyması üzerine büyük bir hatadan dönüldü.

 

Ancak şimdi de çöp tesisi için son durak Taşönü Mahallesi oldu. Açıkçası Araklı’da bu çöp tesisine vatandaşların, mahalle muhtarının ve muhalefet partisi ilçe başkanları haricinde ilçedeki yöneticilerden, meclis üyelerinden hiç kimse tepki koymadı. Araklı’da herkes tabiri caizse ‘üç maymunu’ oynadı. Tabii kaybeden de Araklı oluyor.

 

Çöp tesisine tepki koyamayan idareciler, siyasiler Araklı’ya kan kaybettiriyor. Turizm ilçesi denilen Araklı’da çöp tesisin yapılmasına tepki koyamayan Araklı’nın yöneticilerine, idarecilerine şaşırmamak elde değil. Bir yandan ‘Araklı turizm ilçesidir’ diyeceksiniz bir yandan da çöp tesisinin Araklı’ya yapılmasını reva göreceksiniz.

 

Bu ne yaman çelişkidir. Hayret doğrusu. ‘Araklı Trabzon’un marka ilçesidir’ demekle marka olunmaz. Marka ilçe olmak icraat gerek, proje gerek, vizyon gerek, cesaret gerek. Size bazı örnekler vermek isterim. Bakın Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’na, kimsenin yapamadığını yaptı.

 

Bıçakçıoğlu’nun teleferik projesi eleştirilse bile ilçesinin marka değerini ve turizm potansiyelini artırmak için hızla teleferik projesini hayata geçiriyor. Neden? Çünkü ilçesine turist çekebilmek için. İlçesinin ekonomisini canlı tutabilmek için. Bakın Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün’e, ilçesine yüzme havuzu yapıyor. Sayın Üstün daha da büyük düşünerek teleferik projesi ve tramvayı ilçede hayata geçirmenin peşinde koşuyor. Belki düşünebilirsiniz ki Sürmene’de tramvayın işi ne? Ama dünya artık değişiyor. Turistler ve gurbetçi vatandaşlar, mega projeleri bir hayli önemsiyorlar. Onları şehirde tutabilmek için sosyal donatıların yanı sıra bu tür mega projelere de fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor. Turizm ilçesi olarak anılan Araklı’da ise bırakın mega projeleri ilçenin çöp tesisiyle anılması hayal kırıklığına neden oluyor.

 

Özellikle yaz aylarında gurbetçi vatandaşlar, Araklı’ya akın ederdi. Araklı’da yaz aylarında esnafın yüzü gülerdi. Bu sayı her geçen yıl azalmaya başladı. Böyle devam ederse bu sayı daha da düşecek. Bizden söylemesi. Araklı’nın bir tek umudu var. O da, Dubaili yatırımcıların Turup mevkiinde yapacağı dev yatırım. Bunda da şuana kadar bir arpa boyu yol alınamadı. Proje en son Turizm Bakanlığı’nda bekliyordu. Hala ses seda yok. Akıbeti de belli değil.

 

Demem o ki söylem ile ‘marka ilçe, turizm ilçesi’ olunmaz. Sözden ziyade eyleme geçmek gerek. Ama çöp tesisinin ilçenize yapılmasına sessiz kalmakla marka ilçe olamazsınız. Önümüzdeki hafta Salı günü saat 14.00’da Araklı Belediyesi Kültür Merkezi’nde katı atık çöp depolama tesisi ile ilgili halkı bilgilendirmek için toplantı yapılacakmış. Toplantıda, vatandaşın öneri ve talepleri de dinlenecekmiş. Bu güzel bir düşünce. Umarız, Araklı’da çöp tesisinin yapılmasını istemeyen vatandaşların önerileri ve talepleri dikkate alınır.

 

Hüseyin Terzi Sonnokta

ETİKETLER :

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Arı Haber 2013