Ana Sayfa» ARAKLI

Yeri Belli Oldu Buraya Yapılacak

Eklenme: 13 Mart 2018 15:40
»
Okunma : 3292
»
Yorum : 0
0 0 0
Yazdır

BİLİM MERKEZİ’NİN YERİ BELLİ OLDU

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun vaatleri arasında bulunan Bilim Merkezi’nin yapılacağı alan belli oldu. Başkan Gümrükçüoğlu TÜBİTAK tarafından onaylanan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın son yönetmeliğine göre hazırlanan Bilim Merkezinin sahilde 100. Yıl Parkının kuzeyinde karayolunun alt kısmında yapılacağını söyledi. 

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu Bilim Merkezi’nin Trabzon’a ve bölgeye yakışır bir merkez olarak dizayn edileceğini kaydederek, “Bizim yıllardır üzerinde durduğumuz TTSO, KTÜ ile Valiliğimizin  idare olarak iştirakiyle ve Trabzon Büyükşehir Belediyesinin önemli altlığı çalışmasıyla bilim merkezisinin kurulması çalışmalarını yürütüyorduk. Bilim merkezi yeri çok önemli bir konuydu.

 

7den 77’ye  kadar herkesin gelip,  hem teorik çalışma yapabileceği, hemde tatbiki bir çalışma yürütebileceği bir bilim merkezi yapılmasını arzu ediyorduk. Bilim merkezi için bugüne kadar defaten görüşmeler devam etti. Kamu tarafındaki muhatabımız Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı idi ve bir de TÜBİTAK’tı. Biz bilim merkezinin üniversitelere de yakın olmasını arzu ettik.

 

 Bilim merkezi ile ilgili yönetmelik ve uygulamalar bakanlık tarafından değiştirildi. Biz bütün bunları takip ederek gerekli dosyaların hazırlanması sonrası Bilim merkezi onay noktasına gelmişti.  TÜBİTAK oy birliği ile çok iyi ve doğru bir çalışma yapıldığını,  bu bakımdan Türkiye’de en son değişen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uygulamasında ilk onay verilecek yerlerden birisinin Trabzon olduğunu belirtti.

 

Artık yerini belirliyoruz. Lokalizasyon olarak üniversitelerinde yaralanabileceği kolay ulaşımın olabileceği 100.yıl parkımızın kara yolu ile olan sınır ayrımının kuzeyinde yani deniz tarafında olan ve tabi ki hava yolunun mania hattına bir engel teşkil etmeyeceği bir şekilde yerleştirileceği yer olmasında mutabık kalındı.  Artık bundan sonrası diğer kurumlarımız ile birlikte bu merkezi şehrimizde inşa etmek olacaktır. Trabzon’umuza hayırlı olsun” dedi. 

 

ARAKLI ARI HABER

 

ETİKETLER :

İLGİLİ HABERLER

ARAKLI KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz


Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Arı Haber 2013