Çanakkale Şehitleri Araklı\'da Unutulmadı

KÖYLER 17 Mart 2018 18:00

A

Trabzon Araklı’da 18 Mart Şehitleri unutulmadı. Anma program kapsamında Araklı Yeşilyurt şehitliğinde ilk program düzenlenerek şehitliğe çelenk bırakıldı. Törenlere Araklı Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi Yeşilyurt eski Belediye Başkanı  Hüseyin Kalaycı Araklı Yeşilyurt Muhtarı Mustafa Demiray Okul Müdürleri öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Trabzon Araklı Yeşilyurt Muhtarı Mustafa Demiray 18  Mart Şehitlerin anma törenleri dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Demiray Mesajında şunlarısöyledi.

 

Aziz Milletimizin en büyük ve en şanlı zaferleri arasında yer alan Çanakkale Savaşı, adını Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazdırmış, eşine az rastlanır büyük bir kahramanlık destanıdır.

 

Azmin ve iman gücünün teknolojiye galip geldiği dünya tarihinde eşine çok az rastlanan bu büyük destan; namusu bildikleri vatan toprağını ve büyük milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vererek şehit düşen kahramanlarımızın eseridir.

 

"Çanakkale Geçilmez" düsturuyla, Türk askerinin imkânsızı başararak, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyarak kazandığı bu eşsiz zafer; inanılmaz fedakârlıklarla ve insanüstü mücadelelerle bir milletin yeniden doğuşunun müjdecisi olmuştur.

 

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy; Çanakkale Savaşı’nda çarpışan kahramanlarımızı Bedr’in aslanları ile mukayeselendirmiş, onların başına da mezar taşı olarak Kabe’yi layık görmüştür. Her metrekareye düşen mermi sayısının 6 bin civarında olduğu bu büyük zafer de, milletimizin yüreğinde ayrı ayrı yer edinmiş 250 binin üzerinde kahramanımızda şehitlik gibi yüce ve kutsal bir mertebeye erişmiştir.

 

Günümüzde şer odakları ve dış güçler, Çanakkale’de geçemedikleri sınırımızı aile yapımızı parçalayarak geçmeye çalışmaktadır. Bu nedenle her ailenin bir Çanakkale olduğunu varsayarak, ailelerimize, milli ve dini değerlerimize sahip çıkarak, ecdadımızın Çanakkale’de yaptığı gibi bizlerde bu şer odaklarına gereken cevabı vermeliyiz. Her ailenin Çanakkale’deki bir siper olduğu düşüncesiyle, ‘Çanakkale geçilmez’ şuuruyla, kahraman şehitlerimizin emanetine sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe en güçlü şekilde taşımak için çalışmalıyız. 15 Temmuz’daki darbe kalkışmasında, milli iradesine sahip çıkan vatan evlatlarının, içlerindeki ‘Çanakkale Ruhu’ ateşinin hiçbir zaman sönmeyeceğini biliyor ve inanıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’mizin 103. Yılını kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle de; bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, kahraman gazilerimize de minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

 

 

 

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.