Ana Sayfa» ARAKLI

Araklı'da Tarihi Eserler Çöpe Kurban Ediliyor.

Eklenme: 20 Nisan 2018 19:56
»
Okunma : 2270
»
Yorum : 0
0 0 0
Yazdır

Araklı Taşönü mahallesinde yapılamak istenen çöp katı atık bertaraf tesisi nedeniyle mahallede tescilli tarihi eserler birbir kayıtlardan siliniyor.

 

Trabzon anıtlar kurulunun 1989 yılında 376 sayılı kararı ile tescil edilen cami ve Sarımollaoğlu konağı çöpe kurban edildi. Aşkale çimentonun açmış olduğu ocak nedeniyle önce tarihi cami heyelanla yıkıldı. Daha sonra 2011 yılında esrarengiz bir şekilde Sarımollaoğlu konağı yakılarak yok edildi.

 

Konağın Taşönündeki istimlâk sahası içinde olduğu gerekçesiyle Araklı belediyesi tarafından taşınarak aslına uygun yapılması gündeme gelse de yıllar geçmesine rağmen belediyeden bir ses çıkmadı.

 

Kurulması düşünülen Çöp tesisi sahası içerisinde ayrıca Karaca ve çal Mağaralarına eş sarkıtlar ve dikitlerin de olduğu mağaralarında görmezlikten gelmesi ayrı bir komedi.

 

Konağın varislerinden Metin Karaosmanoğlu bu işin peşini bırakmayacağını atalarımızdan bu güne kadar taşımış olduğumuz mirasımızı yok pahasına yakılarak yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Hukuku yollarda mücadelemiz devam edecektir. Dedi.

 

Özel haber Ahmet Sungur

ETİKETLER :

İLGİLİ HABERLER

ARAKLI KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz


Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Arı Haber 2013