Ana Sayfa» ARAKLI

Araklı Geçmişini Unutmuyor Araklı'ya Yakışan Görüntü

Eklenme: 31 Mayıs 2018 19:40
»
Okunma : 1539
»
Yorum : 0
0 0 0
Yazdır

 

İstanbul’un Fethi’nin 565. Yılı münasebetiyle İlçe Gençlik Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde Araklı Belediyesinin katkılarıyla “Araklı’nın Gençleri Fatih’in Yolunda” temalı fetih yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe, hazırlanan gemi maketinin otogar önünden başlayarak hükümet konağı önüne kadar yürütülmesi damga vurdu. İstanbul’un Fethi’nde 67 adet geminin bir gecede karadan yürütülerek Haliç’e indirilmesine dikkat çekmek için yapılan etkinlik büyük ilgi gördü. Yeniçeri kıyafetleri giyen askerlerin çektiği gemiye, mehter müzikleri eşlik etti. İlçedeki liselerden öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlik, Araklı Erenler Derneği’nin katkılarıyla havadan da görüntülendi.

 

Hükümet konağı önünde yapılan törende Fatih Sultan Mehmet Han’ın 21 yaşında iken çağ kapatıp çağ açacak başarılara müyesser olduğu hatırlatılarak, gençlerin Peygamber övgüsüne mazhar olan bu fethi iyi anlaması gerektiği ifade edildi. Orta Asya’nın bozkırlarından cihana adalet ve huzur dağıtmak için şanlı ecdadın başlatmış olduğu kutlu yürüyüşün bugün Türkiye Cumhuriyeti olarak bizlerin omuzlarında durduğu belirtildi.

 

Yürüyüşe katılan gençlere hitaben söylenen; “Sizin yaşlarınızda iken bir cihan fatihi olan cennet mekân Fatih Sultan Mehmet Han’ı iyi tanımalı, çağ kapatıp çağ açan bir ecdadın torunları olarak milletimizin geçmişte uğruna can vermeyi şeref saydığı değerlere sahip çıkmalıyız. Bugün bizim öncelikli mücadelemiz, kalemle olacaktır, ilimle olacaktır, teknoloji ile olacaktır. Gündelik telaşların, gelip geçici heveslerin peşinde değil, yüce ideallerin ve kutlu ülkülerin sancaktarlığını yapmalıyız. Bunun için de inanmalı, azmetmeli ve şanlı milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için canla başla çalışmalıyız.” Sözleriyle program son buldu.

 

ETİKETLER :

İLGİLİ HABERLER

ARAKLI KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz


Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Arı Haber 2013