Ana Sayfa» ARAKLI

Madur Dağı ve Tarihi

Eklenme: 13 Haziran 2018 15:31
»
Okunma : 1893
»
Yorum : 0
0 0 0
Yazdır

MADUR DAĞI VE TARİHİ

30 Mart 1916 tarihinde Göneşara Ruslar tarafından işgal edilir. Bu işgal 3 ay sürer. 29 Haziran 1916 tarihinde 36 gün süren şiddetli muharebeler sonucunda Harmantepede Ruslar büyük bir bozguna uğratılır. Bu savaşa Madur Dağı Savaşı adı verilir.

 

Sultan Murat Hanları istikametine taarruz eden 13. Tümenle aynı zamanlarda 9.Tümene bağlı 26. Alay Madur Dağını ele geçirmişti. 


Aynı gece 33.Tümen'in hakim olduğu Bahçecik ,Yağmurdere bölgesindeki birlikler Polut Dağını batıdan kuşatmışlardı. 


Yağmurdereli Hacı Mecit komutasındaki 40 kişilik Milis Kuvvetleri Polut Dağı’nın yamaçlarından tırmanarak, Madur Dağı ve Polut Dağını Ruslardan geri alırlar.

 

24-25 Haziran 1916 Tarihleri arasında Ruslara karşı arka arkaya düzenlenen taarruzlar sonunda Ruslar bugünkü Harmantepe Şehitliğine kadar çekilirler ve 1.Taarruz planlandığı gibi,başarıyla sona erer.

 

3.Ordumuzu arkadan kuşatmayı planlayan Ruslar Sultan Murat ve Madur Dağı eteklerinde büyük askeri yığınak yapmaya çok önem veriyorlardı.Buradan hareket noktası belirleyerek Bayburt ve çevresini işgal etmek amacını gerçekleştirdikten sonra Kuzeyden, Doğu Anadolu'nun kısa zamanda kontrollü ve sistemli bir şekilde işgal etmek için büyük planlar yapıyorlardı ve Ortadoğu petrol bölgesine inme hayalleri vardı.

 

ARAKLI ARI HABER

ETİKETLER :

İLGİLİ HABERLER

ARAKLI KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz


Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Arı Haber 2013