Araklı\'da Yetiştirilmeye Başlandı Faydaları Saymakla Bitmiyor

ARAKLI 27 Kasım 2018 18:00

A

Trabzon Araklı’ da Ziraat Yük. Mühendisi Deniz Çavuşoğlun’dan herkese örnek olacak davranış geldi.

 

Çavuşoğlu Araklıda sağlığa birçok faydası olan B,C ve D vitamini yönünden oldukça zengin, protein değeri etten yüksek ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren kütükte organik istiridye mantarı üretimine başlamıştır.

 

Deniz Çavuşoğlu Araklı ARI Habere yaptığı açıklamada Mantar almak isteyen değerli vatandaşlarımız için iletişim numarası 0542 806 6466

 

İSTİRİDYE MANTARI NEDİR?

 

İstiridye Mantarı (Pleurotus ostreatus), kayın mantarı, kavak mantarı, selvi mantarı, yaprak mantarı, lamelli soluk istiridye mantarı, karakulak mantarı v.b. bir çok isimlerle bilinen doğada yetişebilen ve yenilebilen mantar türlerinden bir tanesidir. İsmini aldığı gibi, doğada kavak ve kayın gibi ağaçların gövdelerinde yetişen bir mantar türüdür. İstiridye şeklinde  olması nedeniyle "istiridye mantarı" ismini de almış, kültür ortamında yetiştirilebilen ender türlerden bir tanesidir. Hoş bir koku ve damak tadına sahip olan istiridye mantarı, özellikle son yıllarda Türkiye’de ilgi görmüş, besin değeri ve faydalarıyla ciddi talep yaratmıştır.

 

İstridye mantarı türleri, tamamen organik ortamlarda hiçbir kimyasal madde ve gübre kullanılmadan yetiştirilmesi ile güvenilirliğini diğer mantarlardan bir kat daha fazla artırmaktadır. Kültürü yapılan, ülkemiz koşullarına daha uygun olan istridye (kayın) türü mantarlar hastalık ve zararlılara karşı dayanımı, besin değerinin diğer kültür mantarlarından daha yüksek olması, üretiminde kompost fermantasyonu ve örtü toprağı kullanılmaması üretimin güvenli ve steril olmasını sağlamaktadır.

 

Doğal antibiyotik özelliklerine sahip olan İstiridye mantarı (selvi mantarı), birçok kanser türünün ve alzheimer hastalarının tedavisinde yurt dışında kullanılmaktadır

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.