Yerel Seçimler Öncesi TÜMFED Başkanından Önemli Uyarı!

ARAKLI 26 Aralık 2018 18:00

A

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selami Aykut, seçim sonuçlarının değiştirmeye yönelik usulsüzlüklerin önlenebilmesi için önemli açıklamalarda bulundu.
 

Yerel Seçimler yaklaştıkça seçim çevrelerinde de hareketlilik yaşanmaya başladı. Özellikle son yıllarda Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde seçmenlerin yer değiştirilmesiyle seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik faaliyetlerin artması nedeniyle Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selami Aykut, basın açıklaması yaparak oluşabilecek usulsüzlüklerin önünü geçilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yetkililere seslendi.

Selami Aykut’un açıklamaları şu şekilde;

“Yerel yönetimlerde Sn, Cumhurbaşkanımız demokrasinin temel taşı olan muhtarlara verdiği önem değer ve pozitif ayrımcılık tüm ülke genelinde muhtarlık camiasını mutlu etmiştir. Bu dönemde muhtarlara verilen haklar İMDD ve TÜMFED gibi öncü muhtar STK’larının yapmış olduğu çalışma ve çalıştaylar sayesinde en üst seviyeye çıkmıştır.


Muhtarların gerek maaşları gerek bağ-kur primleri ve silah ruhsatlarıyla ilgili düzenlemeler bu kurumun bir anda dikkatlerin üzerine çekilmesine sebep olmuştur. Anadolu’nun her yerinde köy ve mahallelerde muhtarlık seçimleri büyük yarışlara sahne olmakta, aşiretler büyük akrabalar ve köylüler bu seçim yüzünden birbirine girmektedir. Buradaki yanlış olan asıl konu kamuoyunun dikkatine sunduğumuz konu, bu seçimlerin o mahalle veya köydeki devamlı yaşayan insanların oylarıyla değil İstanbul gibi büyükşehirlerde yaşayan seçmenlerin sadece bu muhtarlık seçimi için oylarının köylere taşınmasıyla orada muhtarlar ve belediye başkanları seçilmektedir.
 

Sn Cumhurbaşkanım, Sn İçişleri Bakanım lütfen dikkat… Bu seçimler büyük sıkıntı ve olaylara gebedir ben TÜMFED başkanı olarak muhtarlık seçimlerinin kavga dövüş olaylarıyla anılmasını istemiyorum tüm muhtarlar aynı hassasiyet içindedir. Köyler mahalleler bölünüyor, kimse birbiriyle konuşmuyor insanlar kavga dövüş ediyor akraba komşu ilişkileri muhtarlık seçimleri yüzünden çok zarar görüyor, bu olaylar bizi derinden üzmektedir. Bu konuyla ilgili aldığımız bilgi ve duyumlar bizi hayretler içinde bıraktı 2014 yılında 1200 oyla belediye başkanı seçilen Trabzon’un bir ilçesinde şu ana kadar 3 binin üzerinde oy İstanbul’dan bu ilçeye taşınmıştır. Bunun sebebi muhtarlık seçimleridir, buna bir dur denilmesi lazımdır. Kış günü bu insanlar oralara taşınacak kazası var belası var küçük bir ilçeye 3 binden fazla insan taşınıyor Anadolu’nun tamamı dikkate alınırsa 1 milyonun üzerinde oy Türkiye’nin her yerine taşınacak ve seçimlerin kaderi değişecektir, bu oylar kimin oylarıdır bunun üzerinde çok dikkatli düşünülmesi gerekmektedir. Biz uyarımızı yapıyoruz şuan İstanbul’da tüm mahallelerimizden seçmenler bir sel halinde Anadolu’ya taşınıyor. Kayıtlarını memleketlerine aldırıyorlar bunun ülke ekonomisinede ciddi bir zararı olduğunu düşünüyoruz.
 

İllere, ilçelere ve köylere nüfus çoğunluğuna göre iller bankasından yardımlar yapılmaktadır. Seçimlerden sonra vatandaşlar kayıtlarını yaşadıkları bölgelere taşıdıkları zaman memleketlere yapılan yardımlar nüfusa göre fazla gelmektedir. Büyükşehirlere seçim sırasındaki nüfusa göre yardım yapılması daha sonrası için büyük aksaklıkların olmasına neden oluyor. Seçimlerde oy kullanabilmek için herkes istediği yere kayıt aldırmamaları gerekiyor bu durum yanlıştır. Vatandaş nerde yaşıyorsa oyunu orda kullanmak zorundadır. Seçimlerde oy çoğunluğunu sağlayabilmek için belediye başkan adayları ve muhtarlar hemşerilerinin yol masraflarını karşılayarak memleketlerine gelmelerini sağlayıp, böylelikle oy çoğunluğunu sağlamaya çalışıyorlar. Vatandaşın sıla hasretine bu şekilde değer biçilmemelidir.
 

Muhtarlık kurumunun saygınlığının korunması adına da bu kargaşa ortamının kalkması lazımdır. Bu konuyla alakalı zamanın iyice daralması ve 17 Ocak tarihine kadar bu oyların taşınması durumunu hesaba katarak yetkililerin müdahale etmesi lazım diye düşünüyoruz. Bu vahim durumun özellikle İstanbul seçimine kesin tesir edeceğini düşünüyor kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.”denildi

 

Araklı Arı Haber/Ramazan Uzun

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.