Anne Babalara Karne Uyarısı!
Eklenme : 2017-01-20 16:08:59 Okunma : 3696
Yazdır
0 0 0

Karne zamanı geldi ve alınan sonuç bazılarını sevindirirken bazı ailelerde de hayal kırıklığına sebep olmaktadır. Çocukların bu noktadan sonraki başarı iniş ya da çıkışında ailelerin yaklaşımı çok önemlidir. Ailenin tutum ve davranışları, çocuk ile kurulan iletişim ve ilişkilerinin niteliği de okul başarısını etkilemektedir.

 

Öğrencinin okul notları akademik başarısını işaret etse de, başarısız olduğu yönler başka alanlarda başarılı olamayacağı anlamına gelmemektedir. Anne-babalar çocuklarının başarısızlıklarından çoğu zaman kendilerine pay biçmekte, yüksek beklentilerinin karşılanmaması halinde öfke ve kızgınlıklarını çocuklarına yönlendirmekte ya da diğer yaşıtlarıyla kıyaslamalar yapmaktadır.

 

Etiketlemeler, suçlamalar ve yargılamalarda önemli ölçüde yaralayıcıdır. Bu durum çocukta stres, kaygı, güvensizlik, özgüven eksikliği ve kendini değersiz hissetmeye yol açabilir. Bu tür davranışlar, çocuğun anne ve babasıyla kopuk iletişim kurmasına ve ilgisini dış çevreye yönlendirmesine neden olmaktadır. Benlik saygısının olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bugüne kadar çocuklarınıza karne hediyeleri aldınız ama sakıncalarının üzerinde hiç durulmadı.

 

Karne hediyesi neden sakıncalıdır?

 

Karne hediyesi çocuğa ‘ okulda başarılı olmak kendi içinde değersizdir.’ mesajı vermektedir. Öğrenme amaç olmaktan çıkar, araca dönüşür. Asıl amaç, hediyeye ulaşmak olur. Öğrenme değersizleşmektedir. Çocuk,  sadece öğrenmek için öğrenmelidir. Karne hediyesi bu amacı değiştirir.

 

Dahası karne hediyesiyle motivasyonu sürdürmek zordur. Çünkü her sene hediyenin değerini artırmak gerekir.  Çocuk aynı değerdeki bir hediyeyle motive olmaz.  Her sene hediyenin değerini artırmak da mümkün değildir. Karne hediyesi motive etse de hediyeye ulaşamayacağını düşünen çocuklar, bir süre sonra çalışmayı bırakır. Bu durumda üzülmezler bile çünkü karne hediyesi çocuğa kötü not alma hakkı verir.

 

Karne hediyesi olumsuz bir mesaj daha verir. İyi not almak ve sınıfını geçmek çocuğun sorumluluğundadır. Aile karne hediyesi vaat ettiği zaman, çocuğa ‘Sınıfını benim için geçmelisin.’ mesajını verir. Çocuğun sorumluluk alması engellenir. Aile hediyeyi, karneye bağlı olarak almazsa, sorun olmaz. O sadece bir hediyedir. Bugün karne alan tüm öğrencileri ve anne babaları tebrik ederim.

 

Psikolog Buket ÇEBİ

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Diğer yazıları...
Affet# 10 Kasım
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Arı Haber 2013