Psikolog Beyza Özdikicioğlu
Minik Kalplerin Okul Telaşı
Eklenme : 2017-09-12 20:25:59 Okunma : 2462
Yazdır
0 0 0

Hepimizin hayata dair hassas dönemlerde korkuları olmuştur. Bunlardan belkide hafızalardan hiç silinmeyeni ebeveynlerimizden ayrılarak o küçük sıralarda omuz omuza oturduğumuz o gündür.

 

Annemiz babamız bizi bıraktığında onlardan ilk kez bu denli ayrılıyor olmanın telaşı içerisinde bir birimizi süzüp bu yeni yüzlere alışmak için çaba sarf ettik ve bu günlere hedeflerimize hayallerimize el ele yürüyerek varmış olmanın mutluluğu bir o kadar da o güzel günlerin özlemi ve hüznü içerisinde ebeveynlerimiz  şunu keşke yapsaydı şöyle herşey daha güzel olabilirdi diyebileceğiniz bir kaç hususa değineceğim bu arada unutmadan siz değerli büyüklerimiz amacımız asla sizi yermek değil aksine iftihar edip koltuk kabartacağınız harika bir nesil yetiştirmek.

 

Simdi siz değerli anne babalara bu süreçte size yardımcı olacak ve çocuğunuzu daha iyi anlayıp destek olabilmemiz icin önerilerimi sunacağım;
* Okul korkusu özellikle 5-7 yaşlarında sık görülür.

 

Çocuğun okula başladığı dönemlerde okulun açılma zamanı yaklaştıkça bu korku artar ve beraberinde psikolojik ve fizyolojik değişiklikleri getirir.
* Okul korkusu olan yada ayrılma kaygısı yaşayan çocukları önceden ayrılığa bağımsızlığa alıştırın. 
* Çocuğunuz bu süreçte oldukça kaygılı ve korkulu olacaktır.

 

Çocuğunu zorlamayın, korku ve kaygılarını anlamaya çalışın ve bu korku ve kaygıları anladığınızı çocuğunuza ifade edin. 


* Çocuğunuzu okul hayatına hazırlayın. Ona okula giden okulda eğlenceli vakit geçiren arkadaşlarıyla birşeyler paylaşan çocukların geçtiği hikayeler anlatın. 


* Okul için alışveriş yapın bunu eğlenceli hale getirmek için size yardımcı olacaktır her çocuk için renkli boya kalemleri ile resim yapmak ilgi çekicidir. 


* Sabah okula gitmek için yapılan hazırlıkları eğlenceli hale getirin. Örneğin onu öperek uyandırın okul şarkıları söyleyin. 


* Kahvaltıyı aceleye getirmeyin kahvaltı esnasında bütün aile bireylerinin kahvaltı masasında olması çocuğa iyi hissettirecektir. 


* Kahvaltıyı aceleye getirmeyin kahvaltı esnasında bütün aile bireylerinin kahvaltı masasında olması çocuğa iyi hissettirecektir. 


* Kahvaltı masasında sohbet edin her birey gün içinde neler yapacağını ifade etsin. 


* Çocuğunuza gününüzü nasıl geçireceğinizi anlattıktan sonra akşama kadar onu düşüneceğinizi okulda neler yapacağını çok merak ettiğinizi ve anlatması için sabırsızlandığınızı hissettirin.


* Çoçuğunuz okula giderken ona küçük bir öpücük verin ve iyi dersler dileyin

 

Beyza Özdikicioğlu

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Derya küçükali 13 Eylül 2017 20:28
nede güzel ifade etmişsin
Okan küçükali 12 Eylül 2017 20:56
Sayın hocam,
Öncelikle güzel makaleniniz için teşekkür ederiz. Biz anne babalara güzel bir yol haritası çizmişsiniz.
Söylediğiniz gibi her şeyin başı sevgi
Diğer yazıları...
Kaygılanırsan Kaygılarını Kontrol Edebileceğini Unutma
Öfke Yönetimi
Unutmayın Her Çocuk Eşsizdir!
Minik Kalplerin Okul Telaşı
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Arı Haber 2013