Ali İhsan Öztürk

Ali İhsan Öztürk

alihisanozturk@arihaber.net

Yeşil Altın

2021-10-25 16:03:46

PAYLAŞ

A

Çay;Rabbimizin bölgemize bahşettiği en büyük nimettir.Çaya bir nevi yeşil altın da diyebiliriz.Hatta tiryakileri için altından da çok değerlidir.Çaykurun bölgemizde 46 adet yaş çay işleme fabrikası vardır.Özel sektörün miktarını bilmiyorum.

 

Benim için çok da önemli değil.Çaykur en son yaş çay işleme fabrikasını devreye ne zaman soktu? Onu da bilmiyorum.Ama bildiğim bir şey var.Biz bu çay işletmesini bir türlü yönetemiyoruz.80 şi yıllarda üretim fazlası çayı müstahsilden alıp , çöpe döküyorduk.80’lerde kontenjan uygulamaya başladık ve öyle devam ediyoruz.

 

Kontenjan uygulayıp müstahsili perişan edeceğimize bir kaç fabrika daha yapsak.İnsanımıza istihdam sağlasak daha iyi olmaz mı? Cumhurbaşkanımız en ağır şartlara rağmen yaş çaya dört tl fiyat veriyor.

 

Sizler çayı almaktan çok uzaksınız.Müstahsil 2.90 krş tan özel sektörün insafına terkediliyor. Çaykur’un her yönüyle bir masaya yatırılması gerekiyor.Ülkemizin bu kadar önemli ve stratejik bir kurumu böyle yerlerde sürünmemeli.Çakur çayımızın yüksek kaliteli lezzeti bir türlü Dünya raflarında yerini alamamıştır.

 

Daha dün en etkili sloganı” Türkiyede çay ondan sorulur “idi. Milletin soğuk çayları bir dünya markası oluyor.Bizim çayımız Edirnenin dışına çıkamıyor.Olmuyor beyler, bu iş böyle yürümez.Dünyaya açılmalıyız, Dünyayı keşfetmeliyiz.

Bu Yazıya Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013