Araklı\'da Marketlere Sıkı Denetim

ARAKLI 21 Ekim 2018 15:00

A

18.09.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü giren “Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle: perakende satışlarda malın satış fiyatı ve birim fiyatının ve Yerli Üretim logosunun etiket ve listelerde yer alması zorunlu hale getirilmiştir.

 

Araklı Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlığın ortak kurdukları komisyonda görevli Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü elamanlarınca marketlerde denetim yapıldı.

 

Araklı Belediye Başkanı Sayın Recep Çebi’nin denetim ile ilgili yaptığı açıklamada; İlçe sınırları içerisinde bulunan market ve manavların denetlendiğini, marketlerin fiyat etiketi yönetmeliğine uygun olarak fiyat etiketlerini kullandığını belirtti. Fiyat etiketi yönetmeliğine uygun olarak fiyat etiketi eksik olan 3 market sahibi hakkında işlem yapıldı.

 

Yapılan denetimlerde marketlerde; Perakende olarak satışa sunulan malların etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, fiyat etiketleri konulup konulmadığına, ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yapılıp yapılmadığına, hijyen kartların olup olmadığına, indirimli satışa konu edilen malların indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı gösterilip gösterilmediğine, işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının olup olmadığına dikkat edildiğini belirtti.

 

Denetimler sayesinde esnaflarımızın hizmet kalitesinin arttığını, marketlerimizde tarihi geçmiş gıda maddesine rastlanmadığını, yapılan denetimlerde vatandaşlar tarafından büyük memnuniyetin olduğunu belirten Zabıta Müdürü Şenol Çebi, marketlerin fiyat etiket yönetmeliğine uygun olarak etiketlerini taktıklarını ve tarihi geçmiş gıda maddesinin olmamasından dolayı market sahiplerine teşekkür ettiğini belirtti.

 

Araklı Belediye Başkanı Recep ÇEBİ, Halkımızın sağlıklı ve kaliteli ürünler tüketebilmesi için bundan sonrada denetimlerimizin devam edeceğini temizlik ve hijyen şartlarına uymayan esnaflarımız hakkında da yasal işlemlerinin uygulanacağını belirtti.

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013