25 Şubat Araklının Kurtuluşu Kutlandı

ARAKLI 24 Şubat 2019 15:00

A

Trabzon’un Araklı İlçesinin Düşman işgalinden kurtuluşu törenlerle kutlandı. Tören Araklı Kültür Merkezinde düzenlendi.

 

Değerli Araklılar, bugün 25 Şubat. Bu tarihi günde Araklı’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıl dönümünü kutluyoruz. Bizler için çok önem arz ediyor. Seviniyoruz, sevinmeliyiz. Ama bir o kadarda Araklı’nın işgal edilmesi, Trabzon’un ve Karadeniz bölgesinin işgal edilmesi bizler ve bölge halkı için önem arz etmektedir. Çünkü bu işgalin en ağır bedelini Trabzon vilayeti ve araklı gibi sahil ilçeleri ödemiştir. Kurtuluşumuzu unutmadığımız gibi, işgalleri de unutmamalıyız. Çünkü işgaller ve işgal niyetleri topraklarımız üzerinde her zaman devam etmiştir ve bugünde devam ediyor. Vatan saydığımız bu topraklar için çok bedeller ödendi. Bizim geçmişimiz ve ecdadımızda, işgale karşı duruşlarıyla beraber; buralarda canlarını verdiler, şehit oldular.

 

Tarihçiler; Osmanlı devletinin birçok cephede savaşırken, devletin güçsüz olduğu dönemde bu topraklar üzerinde emelleri bitmeyen emperyalist sömürgeci batılı devletler Osmanlı topraklarını paylaşmaya başladığını söylerler. O günlerde, 1914’ten başlayıp 1916’da Rusya’da Karadeniz kıyılarını işgale kalktı. Tüm Karadeniz limanlarını savaş gemileriyle bombardımana tutarak, kara kuvvetleriyle ilerlemeye çalıştı. Trabzon’dan sonra araklı’da bu bombardımanlardan en ağır bir şekilde nasibini aldı. Yerli milislerin direndiği bu bombardımanlara uzun müddet dayanamayınca iç bölgelere doğru çekildiyse de işgale engel olunamadı. Birçok şehitler verildi. Hepsini rahmet ve minnetle yad ediyoruz.


1916’da tamamen işgal edilen Trabzon ve ilçeleri yaklaşık 2 yıl sürüp 1918’de bu işgalden kurtulan bölgemizde ve ilçemizde Ruslar sadece işgalle kalmadı. Bizi geçmişimizle koparmak için her türlü yola başvurdular. Fatih ile beraber kiliseden camiye çevirilen camilerimizi, ibadethanelerimiz tekrar kiliseye çevirip yereldeki Rum ve ermeni Hristiyan ahalinin ibadetine açtılar. En önemlisi Trabzon vilayet arşivini yakıp yok ettiler. Bu bir tesadüf değildir. Bu işgalin en önemli amaçlarından biriydi. Bizlerin bu topraklarda geçmişle bağı koparılmak istenmiştir. İşte biz bugün bu kutlamaları yaparken, bu topraklarda yaşanmışlıklarımızı ve bu topraklarımızı yurt edinip bizlere vatan olarak bırakan ecdadımızı ve onların gayelerini unutmadığımız taktirde, işgallere engel olup onlardan, gerçek manada kurtulmuş olacağız. Sözümüzün başında demiştik. İşgaller hep devam etmiştir, devam edecektir. Bunun örneğini en yakın tarihte, 15 temmuz 2016’da yine emperyalist devletlerin işgal girişimini, kanlı bir şekilde hep beraber yaşadık. Hamd olsun ki 1918’de Osmanlı topraklarının ve ülkenin her tarafında kurtuluş savaşı ile bu emperyalist güçlere karşı koyan yüce Türk milleti, 15 temmuzda da bu güçlere karşı tokat gibi bir direniş gösterip, gereken dersi hep beraber vermiştir. 


Bu duygularla, 25 şubat Araklı’nın kurtuluş gününü en içten duygularımla tebrik ediyor, bu topraklar için canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, saygılar sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

  •  

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013