Araklı Geçmişini Unutmadı

ARAKLI 29 Mayıs 2019 13:48

A

Araklı’da İstanbul’un Fethi’nin 566. Yıl dönümü münasebetiyle Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının katkılarıyla Gençlik Merkezi ve Halk Eğitimi Merkezi koordinesinde “Araklı Gençliği Fatih’in Yolunda” temalı fetih yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş otogar önünden başlayarak mehter marşları eşliğinde maket geminin karadan yürütülmesiyle belediye meydanına kadar sürdü. Programa Belediye Başkanı Recep ÇEBİ, Gençlik ve Spor İl Koordinatörü Adnan KÖSEOĞLU, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Belediye meydanında fethin anlamı ile ilgili konuşmalar gerçekleştirildi. Günün anlam konuşmasını yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Hüseyin ÇAKIR, 566 yıl önce 21 yaşında bir genç olan Fatih Sultan Mehmed Han’ın nezdinde Osmanlı ordusunun imkansız gibi görünen bir işi başararak Peygamberi övgüye mazhar olduğunu ifade etti. Konuşmanın devamında bu fethin özellikle de gençlerin gönüllerine nakış nakış işlenmesi gerektiğini söyleyerek:

 

“Milletimizin geleceği, geleceğimizin teminatı olan genç kardeşim!

 

Öncelikli muhatabımız sensin. Sen; gelip geçici heveslere ve gündelik telaşlara kurban edilmeyecek kadar kıymetli bir karaktere sahipsin. Bütün çabamız şanlı milletimizin tarih boyunca üstlenmiş olduğu misyonu görmen, aynı azim ve kararlılıkla bu misyonu yeniden üstlenmen içindir. Orta Asya’nın bozkırlarından cihana adalet ve huzur dağıtmak için ecdadımızın asırlar öncesinden başlatmış olduğu kutlu yürüyüşün, bugün omuzlarında durduğunu fark etmelisin. Bu kutlu dava uğruna ecdadımızın dün kılıçla verdiği mücadelenin bugün kalemle, ilimle, bilgiyle ve teknolojiyle olduğunu görmelisin. Hal böyle iken sen basit hesapların ve gündelik politikaların değil, yüce ideallerin ve kutlu ülkülerin sancaktarlığını yapmalısın. Tembellik, üşengeçlik ve atalet senin kitabında yazmaz. Sen; inanmalı, azmetmeli ve şanlı milletimizi dünya arenasında hak ettiği mevkie çıkarmak için her alanda canla başla çalışmalısın” dedi.

 

Programda konuşma yapan Araklı Belediye Başkanı Recep ÇEBİ ise “Bugün tarihimizin en görkemli zaferlerden birini, İstanbul’un Fethi’nin 566. Sene-i devriyesini büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz.

 

Bu vesileyle bundan 566 yıl önce daha 21 yaşında genç bir sultan iken Peygamber Efendimizin (s.a.v) müjdesine ve övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Hanı, onun kahraman ordusunu rahmet ve tazimle yâd ediyoruz. Dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen İstanbul’un Fethi bizim ve tüm insanlık için ibretlerle dolu bir zaferdir. Kuruluşundan itibaren farklı devletlere ve kültürlere başkentlik yapmış olan İstanbul, şanlı ecdadımızın adaletli yönetimi altında huzurun merkezi olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013