ALFA CAR RENTAL

Araklı'da Tarihi Cami Yok Oluyor

ARAKLI 20 Ağustos 2019 11:56

A

Trabzon’un Araklı ilçesi Çankaya Mahallesi’nde bulunan,Ahşap işi süslemeleriyle dikkat çeken tarihi cami ilgi ve bakımsızlıktan dolayı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.


30 yıl önce tarihi caminin yetersiz kalması üzerine köy sakinleri tarafından hemen yanına yenisi yapılarak ibadete kapatılan Dağbaşı Köyü Camii, zamana yenik düşerken, içler acısı durumunu görenlerin adeta yüreği sızlıyor. 


Çatısında çökme, duvarlarında ise çatlakların meydana geldiği camide, duvarlarındaki panolar halinde düzenlenmiş ’Allah’,’Muhammed’ ve halife isimleri,ahşaptan yapılan kürsü,mimber ve oyma motiflerle yapılan mahfil bölümü ile dikkatleri üzerine çekiyor.


“Bu eser yıkılmadan yaşatılması lazım”

Çocukluğunu camide geçirdiğini anlatan mahallenin yaşlıları “Biz bu caminin yıkılmasını istemiyoruz.Buranın restore edilip, vakıf eseri olarak yaşatılmasını istiyoruz.Buradan yetkililere sesleniyoruz. Lütfen bu eseri yeniden imar edin, bir tarihi eser olarak, ebedi olarak kalsın. Çünkü buranın tarihi çok eski.” şeklinde konuştular.

10 yıl önce köylülerin destekleri ile Araklı Çankaya belde belediye başkanı tarafından çatısı koruma altına alınarak yıkılması engellenen caminin kültür müdürlüğünce korunması gerektiğini aktaran mahalle sakinleri caminin korumaya alınmasını bekliyor.

“Geçmişini bilen yok”

Osmanlı döneminde yapılan ve 100 yıldan fazla bir geçmişe sahip olduğu bilinen caminin tarihini yazan kitabenin okunmaması sebebi ile net tarih hakkında bilgi edinilemiyor.(İHA) 

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013