Warning: session_start(): open(/home/arihaber/tmp/sess_1j7flov7j6emkf4i6pdctb5f32, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/arihaber/domains/arihaber.net/public_html/sistem/baglan.php on line 5
Mahmut Yusuf 'dan muhteşem yazı..Bir virüs,İki Kıta - Araklı Arı Haber - Araklının En Büyük Haber Sitesi

Mahmut Yusuf 'dan muhteşem yazı..Bir virüs,İki Kıta

ARAKLI 29 Mart 2020 13:24

A

Bugünlerde herkes kendi penceresinden değerlendirmelerde bulunuyor. Dünyadaki salgını değerlendirirken bile; kimi siyasi düşüncesiyle, kimisi dini inancıyla, kimisi sosyal çevresine göre, kimisi de o konu hakkında hiçbir fikri olmadığı halde ahkam kesiyor, görüş ortaya koyuyor.

 

İnsanların fikirlerini beyan ederken hangi psikolojiyle yada hangi dünya görüşüne sahip oldukları önemli. Bakın Selimiye camii yapılırken, padişah tebdil-i kıyafetle cami inşaatını teftiş ederken, ağustos sıcağında taş taşıyan iki işçiden birinin halini hatırını soruyor, aldığı cevap; “daha ne olacak bu sıcakta taş taşıyoruz işte” diye serzenişte bulunur. Diğer işçi ise aynı soruya; “bundan daha büyük bahtiyarlık olur mu? Bu mabet yaşadığı sürece insanlar burada ibadet edecek bende sevap kazanacağım daha ne isterim der.” İnancı aynı olan bu iki işçinin vermiş olduğu cevap, aslında bugünkü insanlar aynı olaya farklı gözlükle bakmalarından kaynaklı farklı görüşler ortaya koyuyorlar.

Burada aslolan bu farklı görüşleri aynı potada birleştirip saygı çerçevesinde hepsinden bir sonuç çıkarmaktır. Ancak şöyle bakıldığında dünyada, çıplak gözle görebileceğimiz olaylar cereyan etmekte.Mesela Avrupalılar, Afrikalıların yıllarca kanını emdiler ve kendilerini de üçüncü sınıf insan statüsünde değerlendirdiler. Hem de  her fırsatta da Afrikalıları aşağıladılar ve bütün ilaç testleri de dahil olmak üzere insanlık dışı bütün ölümcül denemelerini onların üzerinde yaptılar ve Afrika Kıtası’nı sanki bu gezegen üzerinde değil de lanetlenmiş bir gezegen üzerinde ki bir toprak parçası olarak gördüler.

 

Afrikalıları ülkelerine sokmak istemeyen Avrupalılar, salgından kurtulmak için  bugünlerde Afrika’ya kaçmanın planlarını yapıyorlarmış. İlahi adalet bazan dünyada da tecelli ediyormuş demekki. Avrupa’daki bütün kaldırım taşlarını sıksanız Afrikalıların kanı akar. Sözde zengin, medeni ve birinci sınıf insanlar bunlar. Ve yaptıklarına bakın; yaşlılarını gözlerini kırpmadan ölüme terkettiler, devletler nakliyat sırasında birbirlerinin medikal malzemelerini çaldılar, ölen ölür kalan kalır anlayışıyla vatandaşlarını  ölüme terkettiler.
 

Bizlerin de dilimizden düşürmediğimiz medeni Avrupalılar dediğimiz toplumun en medeni durumları budur. Benim ülkemde durum böyle mi. Ülkemizin başına bir zeval geldiğinde a’dan z’ye nasıl tek yumruk olduğumuzu bu kısacık yaşamımızda kaç kere tecrübe ettik.

Yakın tarihte Çanakkale de 35 km kareye 250 bin şehit gömmüş olmamız da ülkemiz insanının nasıl bir çatı altında birleştiğinin örneklerinden sadece bir tanesidir. Allah bu musibetten çok fazla kayıp vermeden ülkemizin milletimizin ve bütün insanlığın kurtulmasını nasip eylesin.

Mahmut Yusuf 

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013


Warning: Unknown: open(/home/arihaber/tmp/sess_1j7flov7j6emkf4i6pdctb5f32, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/arihaber/tmp) in Unknown on line 0