Araklı Tarihinde Bir ilk Gerçekleşti

ARAKLI 18 Temmuz 2021 19:13

A

100%

Trabzon’un Araklı ilçesi Pervane Mahallesi’nde yazar edebiyatçı şair Ruhi Türkyılmaz tarafından yaptırılan Kültür ve Sanat Evi’nin Açılışı Çok Sayıda Misafirin Katılımıyla Yapıldı. Programa Araklı Kaymakamı Kürşat Karaca Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Ruhi Türkyılmaz Pervane mahallesinde yaptırdığı Kültür ve Sanat Evi’yle ilgili yaptığı açıklamada, “Edebiyat ve sanat alanında koyduğum son hedefti. Bu hedefi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum.

 

Türkiye gezisi yaptığımda gördüm ki, Anadolu Uygarlıkların çoğu taşlara yazılan uygarlıklar, peri bacaları olsun, kayalıklardaki kaya mezarlıkları olsun, bunların hepsi 3 bin, 4 bin yıllık tarihi kabartma insanlığın merak ettiği güzellikler olarak yaşıyor.

 

Zamanımıza baktığımızda bundan ayrılmış insanlar ama o geriye dönüşün ileriye ışık tutmasını istedim. Dedim ki ben de taşlarla haşır neşir olacağım. Ve o taşları önce yaşatacağım. Sonra da o taşlarla birlikte yaşamaya çalışacağım. Bu yalnız ben değil, Pervane köyünden başlayarak, Araklı, Trabzon, Türkiye belkide uluslar arası tanıtım kitabına girerse, turistlerin uğrayacağı bir yer olacağını düşünüyorum.

 

Bu geniş düşüncemi kısa çerçevelere sığmayacağını düşünüyorum. O yüzden böyle bir eser yaptım. Ben buna bir isim de buldum. “Sümela’nın Küçük Çocuğu” dedim.” ifadelerini kullandı

 

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi yaptığı açıklamada Pervane mahallemizde Ruhi Türkyılmaz Edebiyat ve Sanat Müzesinin açılışını gerçekleştirdik. Böyle bir sanat eserinin açılması bizleri ziyadesiyle memnun etti.

 

Ruhi beye emekleri için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz

 

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013