ALFA CAR RENTAL

Trabzon Araklı Karadere Vadisi

ARAKLI 01 Ağustos 2021 14:13

A

100%

Trabzon Araklı Karadere Vadisi

 

Trabzon temalı araştırmalarıyla ünlü Mehmed Akif Bal yazıyor:

 

Roma ve Osmanlı dönemlerinde Araklı-Bayburt-Erzurum üzerinden İran coğrafyasına uzanan tarihi ve stratejik bir yolun güzergahı olan Araklı Karadere vadisi....

 

Karadere, tarih boyunca tarım faaliyetlerinin de yapıldığı bereketli alüvyal toprakları barındırıyor. Vadi aynı zamanda zengin yeraltı su kaynaklarına sahip bir havza..

 

Karadere vadisi, yakın tarihlerdeki tüm yapılaşmaya rağmen 1000 dönüm civarında ve çok verimli olabilecek tarım toprağını halen bünyesinde taşıyor.

 

Bu toprakların acilen koruma altına alınıp, tarım amaçlı tescillenmesi, projelendirilmesi ve sera tarımına başlanılması elzemdir. Vadiyi besleyen ana su kaynağı olan Karadere nehrinin ise "yüksek hassasiyet"le korunması, nehre hiçbir zararlı atığın bırakılmaması gerekmektedir.

 

Fotograf: Araklı Dul Köyünden (Şimdiki Çamlıca Mahallesinden),

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013