ALFA CAR RENTAL

Araklı'da Anaokulu ve Kreş rahatsızlığı

ARAKLI 14 Eylül 2021 14:08

A

100%

Eğitim dönemin başlamasıyla birlikle Araklı'da anaokulu ve kreşler de talep patlaması yaşanıyor. mevcut anaokulu ve kreşler ise talebi karşılamada yetersiz kalmış durumda.

 

 

Araklı Arıhaber merkezimize konu hakkında ulaşan ve sıkıntılarını dile getiren çok sayıda vatandaş, İlçemizde bulunan mevcut anaokulu ve kreş sayısının çok yetrsiz kaldığını ve ailelerin çocuklarını okullara kayıt yaptırabilmek için okul kapılarında adeta süründüğünü ifade ediyorlar.

 

Gelen tepkjlerde ençok öne çıkan şikayet, Araklı'da mevcut anaokulu ve kreş sayılarının çok yetersiz olduğu yönünde. ilçede altı yaş altında olup bu okullara gitmesi gereken çocuların sadece yüzde 20'si kreşlere kayıt yaptırabilirken şuanda Araklı'da bu çağa gelen çocukaların yüzde 80'i dışarda bekliyor ve okula alınmıyor.

 

 

Sebebi ise mevcut okullarda doluluk oranı tam kapasite durumunda. Sınıflar eski yıllara göre iki kat daha dolu, öğle ve sabah sınıfları olmasına rağmen ilçedeki birkaç okul bu talebe yetişemiyor. Sınıflara öğrenci alımının durmasının ardından yedek listeler oluşturulmuş durumda ve ek sınıfların açılması bekleniyor olsada açılacak sınıflar sadece yirmi kışılık kapasiteli olması bu açığı karşılamaya yetmeyeceği ortada.

 

Vatandaştan gelen şikayetler arasında ikinci ön plana çıkan talep ise, mevcut kalabalık ve öğrenci kapasitesi ve okullardaki mevcut idarecilerin bu yoğunluğun üstesinden gelemiyor olması. 

 

Okullara daha önceki yıllarda da çocuklarını veren ailelerin yaptığı açıklamaya göre artık aynı okulda aynı kaliteli ve düzenli eğitimi kesinlikle bulamadıklarını, temizlik tertip düzen ve çocuklara gösterilen ilgi alakanın kalmadığı yönünde. bu durumda eğitim kalitesinin düştüğünü dile getiren ailelerde var.

 

 

Araklı'da çocuğunu okula göndermede sorun yaşayan aileler, 3 ila 6 yaş arasında kalan çok sayıda çocuğun eğitimini karşılayabilmesi için bu alandaki eksikliklerin giderilmesini talep ediyorlar.

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013