ALFA CAR RENTAL

Araklı İçin Dikkat Çeken Açıklama Yaptı

SİYASET 18 Eylül 2021 11:54

A

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, yurt sorununa dikkat çekti “Araklı’da okul var, yurt yok!” dedi.

 

2021-2022 Eğitim öğretim yılında üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözülemediğini belirten İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Araklı ilçesindeki yurt sorununa dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı “Her eğitim öğretim yılı açılışında üniversite öğrencilerimizin yurt sorunu gündemin birinci sırasına oturuyor. Üniversite eğitimi için ailelerinin yanından ayrılıp, başka şehirlere gitmek zorunda olan öğrencilerimizin barınma sorunu ivedilikle çözülmesi gereken bir sorundur. Yurt olmayan yerlerde gençler, özel yurt ya da bazı vakıf ya da derneklerin yurtlarında barınma sorununu çözmeye çalışıyorlar. Vakıf ve cemaat yurtları ile geçmişte yaşadığımız acı tecrübeler hepimizin hafızasında canlı dururken, üniversiteye yeni başlayacak çocuklarımızın barınma ihtiyacını devlet olarak karşılamak zorundayız.

 

Bazı yerlerde Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtların kontenjanı olmadığı için çocuklarımız yedek listeye alınıyor ya da hiç yurt çıkmıyor. Bazı yerler de ise hiç devlet yurdu yok. Trabzon’un Araklı ilçesinde bir Meslek Yüksek Okulumuz var. 3 bölüm açılmış eğitim öğretim faaliyeti devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yerinden gençlerimiz tercih etmiş okumaya hak kazanmışlar, kayıtlarını yaptırmışlar ama Araklı’da bu çocuklarımızın kalabileceği bir tane devlet yurdu yok. 

 

Bu nedenle okula devam edemeyecek çocuklarımız var. Bu gençlerimize en yakın yer olan Yomra ve Sürmene’de bulunan Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda kalma imkanı verilmiyor.  Bu sorun acilen çözülmeli Araklı’ya gelecek olan üniversite öğrencisi çocuklarımıza kalabilecekleri yurt imkanı sağlanmalıdır. Kredi ve Yurtlar Kurumu hem öğrencilerimizden hem de ailelerden gelen bu talebi dikkate almalı, öğrencilerimizin mağduriyetine son vermelidir.“

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013