Metin Taşkın

Metin Taşkın

metintaskin161@hotmail.com

2019-2020 Şampiyonu Trabzonspor mu Acaba

2021-08-02 17:58:18

PAYLAŞ

A

UEFA, 55 ülke federasyonunun temsilcileri ile yaptığı son toplantında, 'Ligleri oynatabilmek için elinizden geleni yapın' talebini iletti. Bu karar sonrasında Fransa ile Hollanda, 'bizden bu kadar, bu sezonu oynayamayız' dedi. Bu noktada UEFA'nın iptal için federasyonlara şartı şu.
Yerel yetkililer (Devlet) 'oynanamaz' diyecek..!


Yani federasyon, ligi oynatma ya da iptal etme kararını tek başına verebilecek durumda değil. Hükümet 'oynatamazsın' diyecek ya da ligi oynatmanın mali yükünün kaldırılamayacak seviyede olduğu UEFA'ya raporlanacak. Öyle ki, Fransa ve Hollanda'da, hükümet 'Spor organizasyonları iptal' kararını verdi.

 

LİG İPTAL; UEFA NEYE BAKACAK?

Diyelim ki TFF, ligi iptal etmek için gerekli şartlardan birini sağladığını düşünerek 'sezon oynanmayacak' kararı verdi ve devlet de bu kararı onayladı. Bu noktada UEFA, 'Avrupa katılımı için 'sportif başarı' esasına göre takımları bize bildir ancak biz 4 ana başlık altında inceleyeceğiz' diyor. Bu maddeler;

Karar adil mi? Karar şeffaf mı? Karar tarafsız mı?
Lig, oynanmama şartlarına uygun mu?

 

FEDERASYONUN SEÇENEKLERİ

UEFA, federasyonun Avrupa katılımı için belirlediği takımları 4 maddede inceleyerek onaylayacak. 'Sportif başarı' kıstası için ise, federasyonlar kendi kararını verecek. Şu ana kadar bu anlamda gündeme gelen 3 farklı seçenek var;

Mevcut puan durumu: Ligin iptal edildiği haftadaki duruma göre Avrupa katılımı (Maç başına kazanılan puan)

Bu plana göre Süper Lig;
Şampiyonlar Ligi: Trabzonspor
Şampiyonlar Ligi Ön Eleme: Başakşehir
UEFA Avrupa Ligi: *Türkiye Kupası hakkı
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme: Galatasaray
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme: Sivasspor

 

TÜRKIYE BASKETBOL, VOLEYBOL VE HENTBOL FEDERASYONLARI LİGLERI OLDUĞU ŞEKLİYLE TESCİL ETTİ

 

ŞAMPİYON KİM OLACAK?
KÜME DÜŞME NASIL BELİRLENECEK?

 

Ligin iptal edilmesi durumunda şampiyonun ya da küme düşenlerin kim olacağı ile ilgili UEFA'nın bir önerisi yok, kararı federasyonlara bırakmış durumda. Fransa'da 12 puan farkla lider olan PSG şampiyon ilan edilirken, Ajax'ın, 2. AZ Alkmaar'ın averajla önünde lider olduğu Hollanda'da beyaz sezon ilan edildi ve kimseye şampiyonluk verilmedi ancak Avrupa'dan elde edilecek gelirlerin, tüm takımlara eşit olarak dağıtılması kararı alındı.

 

Bu noktada da federasyon, isterse ligin liderini şampiyon ilan edebilir ya da beyaz sezon ilan edebilir. Ancak her takımın bu karar üzerine UEFA'ya başvurma, maddi zararlarını temin etmek için girişimlerde bulunma hakkı da var.

 

 

Bununla birlikte sezonu iptal eden Fransa ve Hollanda da mevcut puan durumu üzerinden Avrupa katılımını belirlediğini duyurdu, UEFA'dan da herhangi bir itiraz gelmedi ve kabul gördü.

 

Bundan sonraki sürec belliki ciddi bir politika isteyeen süreç olduğu kesin. Umariz 2011'deki hatalar ve ihanetlere Trabzonspor takımı tekrar maruz kalmaz. Trabzon bürokrasisi, işadamları, sivil toplum kuruluşlari ve dernekler için ses çıkarma zamanı yaklaşıyor.

Bu Yazıya Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013