Metin Taşkın

Metin Taşkın

metintaskin161@hotmail.com

Araklı Karadere yolu hangi merkezden oyalanıyor

2021-09-28 11:30:31

PAYLAŞ

A

Araklı ve bölgenin kangren olmuş yarası haline gelen Bayburt yolu neden tamamlanmıyor? Bu önemli ve hassas mevzunun üzerinde durmamız gerekiyor. Sorgulamamız gereken şeyler var.

 

 

ARAKLI -BAYBURT YOLU, SIRADAN BİR YOL VEYA GÜZERGAH DEĞİL

 

Araklı halkı olarak, bu yolu 15- 20 km uzunluğunda Karadere vadisi yolu olarak görüyoruz. İşte bu yüzden tamda bu noktada yanılıyoruz. Bu yol Türkiye'de Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan, Doğu’nun, Karadeniz’e açılan kapısı konumda. Bu durum planları ve hesapları bozuyor

 

Yıllardır zor ve ağır şartlarda Doğu-Güney ve İç Anadolu Bölgesinin Karadeniz'e açılan kapısı görevini Değirmendere'den yukarı Zigana dağı- Gümüşhane güzergahı karşılıyor. Ancak bu mevcut yol, keskin virajlı yüksek rakımlı bir insanın aracından inmeye dahi korkacağı korkunç boyutta. Kış aylarında defalarca kapanarak ağır kazalara sebep olan bir yol. Adeta Amerikan filmlerini aratmayacak ürperti ve belalarla dolu bir yol olmasına rağmen bazı derin güçler tarafından ulaşımın burdan sağlanması şiddetle bastırılıyor.

 

 

Oysa son 20 yılda ülkemiz Karayolu ulaşımı bakımından dünyanın en fazla yol yapılan ülkeleri arasında. Adeta yurdun her tarafı duble yolar ve mega projelerle bir birine bağlandı. Peki neden bu 20-30 km lik yol ne pahasına olursa olsun tamamlanmıyor?

 

 

MESELE TÜRKİYE’NİN GELECEKTEKİ EN GÖZDE GEÇİŞ YOLU

 

Olayın altında yatan Türkiye’nin gelecek yıllarda en gözde geçiş yolunun belirlenmesi.

Bu durum o bölgeye sayısız ayrıcalık katarak, kalkınmanın gelişimin merkezi haline getirecek. Sadece Türkiye’nin bölgelerini birbirine bağlamayacak, İran, Irak ve Suriye üzerinden gelecek tüm Tır ve kamyonlarında Araklı’ya akmasının önüne geçiyor. Azerbeycan üzerinden gelecek lojistiğin Araklı Limanına, ordan da deniz kıyısı olan ülkelere dağıtımını da hesaba katarsak Araklı’ya yapılması gereken büyük lojistik limanında önü kesilmiş oluyor.

Gümüşhane’nin siyasi güçleri ve Trabzon’nun Batı yakası derin güçlerini devreye sokarak uçurum vadisi olan Zigana- Gümüşhane dağlarını ana yol olarak kullandırmak istiyor. Araklı Karadere yolunun kullanılmaz halde bırakılarak, Gümüşhane- Zigana geçidinin kullanılması yatırımın, kalkınmanın o taraf akmasını sağlıyor.

EVET, ARAKLI  BÜYÜK BİR LOJİSTİK LİMANA SAHİP OLABİLİRDİ ..!

 

 

Trabzon’da masada daha etkili olan büyük başlar yani Trabzon’un Merkez ve Batı tarafını temsil eden İş adamı ve siyasiler Araklı’ya bu konuda adeta ambargo uyguluyor. Öyle ki çevirdikleri politikalarla Araklı Karadere yolunun çeşitli oyalama taktikleriyle sürekli planlama aşamasında kalmasını sağlıyorlar. Yol için bir türlü sahada uygulamaya geçilemiyor.

 

Bu yüzden Araklı- Bayburt yolunun kaderi Mülakatlarda her zaman elemeye takılıyor. Tıpkı bir örgüte üye olan vatandaşı eler gibi. Araklı’ya bu muamele reva görülüyor. Her gün birçok kaza ve can kaybının meydana geldiği Karadere Vadisinde bir senede meydana gelen kaza sayısını hesap makinası zor hesaplayacak boyutta. Sadece yaralamalı olan kazalar senede 500’ü geçiyor. Belkide Türkiye’de bu bir rekor. Yani en fazla kazanın yapıldığı yol neresi araştırması yapılsa Karadere Yolu senede 500 kaza ile Azrail yolu olarak isim değiştirebilir. Bunu gün deme getirende yok tabi.

 

Oysa Araklı Bayburt yolunun hayata geçmesi demek Trabzon’nun şehir merkezinin dahi Araklı tarafa doğru kayması anlamına geliyor. Bu büyük oyunun ekonomik siyasi ve jeopolitik etkisini hesaba katan büyük başlar, arka plandaki bu yolun kaderine çomak sokan güçlerdir.

 

 

Zigana Dağı yolu Tehlikeli uçurumları ve Faaili meçhul Olaylarıyla Meşhur bir yol...!

 

Yıllardır Zigana yolu faaili meçhul olaylarıyla anılıyor. Vadi boyunca tehlikeli boğazlar giriş ve çıkışı imkansız ormanlık sarp araziler mevcut. Birçok faaili meçhul olay bu vadide işlenirken çok sayıda insanda bu arazilerde kaybedildi. Örneğin, Sürmeneli 2 kişi, çetelerce bu dağlık araziye kaçırılarak gömüldüğü Jandarma’ya bilgi olarak geldi ancak tüm aramalara rağmen bulunamadılar.

Bir dönem Pkk terör örgütü de bu yolun sarp, engebeli ve ulaşımı güç olmasından faydalanarak Trabzon’a bu güzergahtan sızmak istediğini ayrıca hatırlatmak isteriz.

Ancak ne pahasına olursa olsun Trabzon idaresinde ağırlıkta olan bazı güçler şehrin kaderiyle oynayarak Araklı- Bayburt yolunun kullanıma açılmasına engel oluyor.

 

TÜRKİYE’DE BUNU YAPARSA BAŞKAN ERDOĞAN YAPAR

 

Çılgın ve Mega projeleriyle dünyada adından söz ettiren sayın Erdoğan bu durumdan habersiz. Kendisine ciddi şekilde Araklı- Bayburt yolunun önemi detaylarıyla harita üzerinde anlatılmıyor. Bu ecel yoluna dönen ve Azrail’in kol gezdiği Karadere vadisi yolu tamamlansa Trabzonu’un nasıl kalkınıp büyüceğinin plan ve programı yapılmıyor.

 

Oysa Araklı- Bayburt yolunun layık olduğu gibi tünelleriyle, duvarlarıyla ve denize açılan lojistik limanıyla Başkan Erdoğan’a bir dosya şeklinde hazırlanması işi bitirecek. Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin her bölgesini hatta kıtaları birbirine bağlayan mega projeleri bu şekilde hayata geçirmedi mi?

 

Tarihte Rumlar ve Ruslar ana yol güzergahı olarak bu yolu kullandı. Savaş veya ticaret için Karadere’yi tercih etti.

 

 

TEK ÇÖZÜM VAR BAŞKAN ERDOĞAN’DAN YARDIM İSTEMEK

 

Başta Araklılı siyasetçilerin bu konu üzerine uzman ve mühendislerin planlamasıysa dosyanın hazırlanması şart. Bu yolun Araklı ilçemize ve Bölgemize sağlayacağı getiriler bir sunum halinde devletin yetklili makamlarına sunulması lazım. Mega Projelerin, Büyük eserlerin Başkanı bu dosyayı geri boş çevirmeyecektir.

 

Araklı’yı temsil ettiklerini iddaa eden Trabzon menşeili sözde millet vekilleri Araklı ilçesine faydadan daha çok zarar vermiş ve bu ilçenin kaderiyle oynamışlardır. Oysa Araklı ilçesinin sayın Cumhurbaşkanımızın gözünde apayrı bir yeri ve değeri vardır.

 

Bu Projenin belediye başkanı veya bir millet vekilini aşan bir mevzu olduğunu kabul ediyoruz da. Ancak halkın üstünde bir güç yoktur. 50 bin nüfuslu ilçemiz bunu zorunlu şekilde istiyor.

Bu Yazıya Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

Araklı

Gündem

Spor

Siyaset

Bölgesel

Yaşam

Sağlık

Kültür Sanat

Video Galeri

Foto Galeri

Yazarlar

Üye Ol

Tüm Hakları Saklıdır. v2 2019

Sitemizde bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.

İsRa Tasarım v2 © Araklı Arı Haber 2013